خدمات ما

نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی

طراحی سقف شیروانی فلزی

معمولاً در هنگام ساخت یا بازسازی یک خانه، مرحله ساخت سقف دست‌کم یا نادیده گرفته می‌شود. علت آن هم این است که تصور می‌شود سقف اهمیت چندانی ندارد و یک بخش بی‌اهمیت از خانه است. اما واقعیت این است که ساختار سقف نسبتاً پیچیده است و مهم‌تر آن که سقف، یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه است که می‌توان در رده‌های مختلف تأثیر بسیار مهمی داشته باشد.

بسته به این‌که از چه نوع ماده یا موادی برای ساخت سقف شیروانی خانه خود استفاده می‌کنید، مسائل مختلفی می‌تواند در هنگام طراحی و ساخت آن مطرح شود. همان‌طور که می‌دانید یکی از مدل‌های مختلف سقف شیروانی شیب‌دار، سقف فلزی است و در واقع این پیچیدگی‌هایی که در مورد آن صحبت کردیم در نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی به‌خوبی دیده می‌شود.

در اینجا قصد داریم تا مرحله‌به‌مرحله نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی را بررسی کنیم و ببینیم در هر مرحله چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. سعی می‌کنیم تا مراحل را به‌صورت کلی تبیین کنیم تا در مورد انواع سقف دیگر نیز صادق باشد.

نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی
بررسی انواع سقف شیروانی فلزی و اجرای آن
نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی
مراحل نصب سقف شیروانی فلزی
نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی
انتخاب ماده، ساخت و دوام سازه در طراحی سقف بسیار مهم است.

در طراحی هر نوع سقفی سه عنصر اساسی وجود دارد: انتخاب ماده، ساخت و دوام سازه. انتخاب ماده موردنیاز برای ساخت احتمالاً یکی از سخت‌ترین مراحل و تصمیم‌ها در هنگام ساخت سقف است. هر ماده ویژگی‌های خاص خود را دارد و مزایایی برای سقف شیروانی می‌آفریند که باید آنها را بررسی کرد. البته در این جا ما ماده موردنظر خود را انتخاب کرده‌ایم و این‌ها صرفاً توضیحاتی کلی بود. اما اگر به فرض ماده موردنظر انتخاب نشده باشد، باید با مشورت پیمانکار و شناخت ویژگی‌های مختلف هر ماده این امر صورت پذیرد.

ساخت و اجرای سقف شیروانی فلزی

مهم‌ترین نکته‌ای که دررابطه‌با اجرای سقف شیروانی فلزی وجود دارد، این است که مشخص شود می‌خواهیم این سقف را به چه زاویه و چه شکلی شیبی بسازیم. معمولاً دو انتخاب پیش روی شما قرار می‌گیرد: سقف شیروانی با شیب کم یا سقف شیروانی با شیب زیاد. این موضوع که احتمالاً طراح آن را در طراحی سقف شیروانی فلزی مشخص کرده است، بسیاری از مسائل را برای ما روشن می‌کند.

به طور مثال مقدار شیب در اجرای سقف شیروانی فلزی مشخص می‌کند که مساحت و فضای زیر شیروانی چقدر و چگونه خواهد بود. دفع آب باران و برف و مسائل مربوط به نگهداری دیگر نکاتی هستند که از طریق این موضوع مشخص می‌شوند. دیگر مسائل مهم‌تر به اجرای سقف شیروانی فلزی در این قسمت، شامل نحوه ساخت سازه سقف و پوشش آن می‌باشد.

نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی
مساحت و فضای زیر شیروانی متناسب با مقدار شیب مشخص می شود.
نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی
نحوه ساخت سازه سقف و پوشش آن
نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی
پوشش زیر سقف شیروانی فلزی و دوام آن

مسائل مربوط به دوام سقف شیروانی فلزی

شاید باور نکنید که تک‌تک تصمیماتی که در طول ساخت و اجرای سقف شیروانی فلزی می‌گیرید، می‌تواند چه تأثیر مهمی بر روی دوام سقف شیروانی شما داشته باشد. استفاده از مواد کم‌کیفیت در ساخت سازه و دقت کم به جزئیات در هنگام انجام مراحل مختلف، می‌تواند به‌صورت چشمگیری عمر سقف را کاهش دهد. این را در نظر داشته باشید که سقف خانه معمولاً از نظر دسترسی سخت‌ترین نقطه خانه است و بعداً اگر مشکلی برای آن پیش بیاید، هزینه و وقت زیادی را باید صرف آن کنید.

نحوه اجرای سقف شیروانی فلزی
عایق بودن و دفع آب از جمله اهداف سقف شیروانی فلزی می‌باشد.

کارایی‌های سقف شیروانی فلزی

در نهایت بسیار مهم است که در هنگام اجرای سقف شیروانی فلزی، به اهداف اصلی وجود یک سقف در خانه توجه داشته باشید. ممکن بیش از حد درگیر مسائل معماری و زیبایی‌شناسی سقف شوید و از مسائل مهم‌تر غافل شوید. دو هدف اصلی و مهم هر سقف، شامل عایق بودن و دفع آب می‌باشد. سقفی که به شکلی درست طراحی و ساخته نشده باشد، می‌توان مشکلات زیادی را بیافریند. از جمله آنها این‌که می‌تواند باعث هدررفتن انرژی و بالارفتن هزینه‌ها شود. مشکلات دیگری مانند نشت آب و خسارت‌های جزئی و کلی نیز می‌توان پیش آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *