خدمات ما

نصب آردواز

آردواز چیست؟

آردواز از اولین محصولات برای پوشش سقف‌های شیب‌دار است، تا جایی که قسمت زیادی از مردم همه محصولات شیروانی سقف را در اولین مرتبه با نام آردواز می‌شناسند. ورق های آردواز به شکل پله ای با شیب های مختلف در نماهای اصلی ساختمان به کار می رود و در قسمت های دیگر ساختمان مانند سقف ساختمان ویلایی و آپارتمانی، بالای پنجره ها، پوشش دادن آلاچیق، اتاق های کلبه ای، سردرب ورودی نیز به کار می رود. آردواز رنگ شده نیست و رنگش مانند بتن است ولی قابلیت رنگ‌پذیری دارد.

نصب آردواز
نصب اصولی آردواز و مراحل آن

مراحل اجرا و نصب آردواز:

به‌طورکلی برای اجرا و نصب صحیح و آردواز باید مراحل زیر طی شود تا یک آردواز به شکل کاملاً اصولی و مطابق با استانداردها نصب شود:

 • اولین گام برای نصب اصولی آردواز، طراحی دقیق و مهندسی شده آن می‌باشد تا بیشترین تناسب و هماهنگی با ویژگی‌ها و دیگر بخش‌های ساختمان داشته باشد.
 • در گام دوم باید تمام مواد و مصالح موردنیاز برای نصب و آردواز تهیه شود.
 • در مرحله بعد نوبت به زیرسازی‌های فلزی می‌رسد.
 • شاسی‌کشی و زیرسازی چوب با فواصل از قبل تعیین شده، از جمله اقداماتی است که باید بعد از زیرسازی فلزی صورت گیرد.
 • در این مرحله نوبت به نصب آردواز با رعایت تمام استانداردها و نکات ایمنی می‌رسد.
 • آخرین گام برای اجرای آردواز، نصب فلاشینگ و تیزه‌ها به‌منظور آب‌بندی ساختمان می‌باشد.
نصب آردواز
نکات بسیار مهم در زمان نصب و اجرای آردوازها

توصیه‌های مهم در زمان نصب آردواز:

در اینجا می‌خواهیم به بررسی چند مورد از نکات بسیار مهم در زمان نصب و اجرای آردوازها بپردازیم. این نکات به‌قدری حائر اهمیت می‌باشند که عدم توجه به آنها ممکن است خسارت‌های زیادی را در پی داشته باشد. اولین و مهم‌ترین نکته برای اجرای درست و صحیح آردواز، داشتن اطلاعات کافی در زمینه انواع مصالح ابزارهای موردنیاز تکنیک‌های جدید و به‌روز می‌باشد. ازاین‌رو یک نصاب باید تا جایی که می‌تواند اطلاعات خود را در این باره افزایش دهد.

نصب آردواز
انتخاب صحیح آردواز و افزایش طول عمر ساختمان

انواع مصالح آردواز:

این مصالح ساختمانی در انواع و کیفیت‌های متفاوتی در دسترس می‌باشند که هرکدام از آنها جنس و طول عمر متفاوتی دارند. اگر ورق آردواز موردنیاز برای پوشش‌دهی به سقف شیروانی ساختمان‌ها به‌درستی انتخاب شود، می‌تواند طول عمر ساختمان را تا چند سال افزایش دهد. اما در مقابل عدم انتخاب صحیح آردواز باعث می‌شود که بعد از مدت کوتاهی، مجبور به پرداخت هزینه‌های زیادی برای تعمیرات سقف ساختمان خود شوید.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای اجرای موفق این نوع مصالح ساختمانی، رعایت فاصله‌گذاری مناسب بین تمام قطعات آردواز می‌باشد. علاوه بر موارد گفته شده، مصالح موردنیاز برای زیرسازی آردوازها نیز باید از زبان و کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشد.

نصب آردواز
تخته‌های چوبی با ضخامت بین ۳ تا ۸ سانتیمتر، مناسبترین متریال اردواز

بهترین متریال آردواز:

یکی از بهترین مصالح برای زیرسازی این نوع پوشش، تخته‌های چوبی با ضخامت بین ۳ تا ۸ سانتیمتر مطرح می‌باشد. به‌هیچ‌عنوان نباید از مواد و مصالحی که برای اتصال به یکدیگر نیاز به چسب ندارند در زیرسازی آردواز مورداستفاده قرار بگیرد، چراکه این امر باعث کاهش قابل‌توجهی در طول عمر سقف ساختمان‌ها می‌شود.

نصب آردواز
قیمت روز اجرای سقف آردواز با مصالح دلخواه

قیمت سفارش مصالح و اجرای سقف آردواز:

باتوجه‌به نوسانات بازار، قیمت در حال تغییر است. جهت اطلاع از قیمت روز سقف آردواز با مصالح دلخواه می‌بایستی یک سری اندازه‌ها و ابعادها و همچنین حجم ورق مصرفی را محاسبه کنیم. چنانچه برای محاسبه دچار مشکل شدید می‌توانید با درنظرگرفتن آیتم‌های همچون ابعاد دامنه، لمبه و دامپا و همچنین ابعاد قالب نما و اینکه در نظر داشته باشید ناودانی‌های که با قطر مناسب برای جوابگویی به حجم بارندگی منطقه در نظر می‌گیرید تمامی اینها را محاسبه نموده و در قیمت و نصب آن ضرب می‌کنیم. به این صورت می‌توانیم قیمت نسبت را به دست آوریم.

نصب آردواز
عدم نفوذ آب در سازه از جمله مزایای نصب آردواز است.

مزایای نصب آردواز:

عدم نفوذ آب در سازه علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب به‌عنوان محافظ قوی برای نمادهای دیگر مانند نمای آجری، سنگی و غیره عمل کرده و نقش سپری مقاوم در مقابل نفوذ آب با برف‌وباران را بازی می‌کند. تمیز ماندن نما از آلودگی و کثیفی، یکی از دغدغه‌های بزرگ ساختمان‌ها نگهداری و تمیزی نما است. استفاده از آردواز به طرز قابل‌توجهی به این امر کمک می‌کند و در نتیجه در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌گردد.

نصب آردواز
اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب آردواز

اشتباهات در اجرا و نصب سقف آردواز:

 • کم بودن اطلاعات
 • توجه نکردن به تفاوت آردوازها
 • کامل نبودن و شفاف نبودن موارد موجود در قرارداد.
 • رعایت فاصله‌گذاری‌ها و اتصالات نادرستی و بی‌کیفیت
 • راه‌رفتن روی ورق‌های آردواز
 • مواد پوششی ضعیف
 • اتصالات نادرست و بی‌کیفیت
نصب آردواز
آردوازها در هنگام نصب انواع و کیفیت و طول عمرهای متفاوت دارند.

توجه نکردن به تفاوت آردوازها:

آردوازها در هنگام نصب انواع و کیفیت و طول عمرهای متفاوت دارند. برای اینکه نمای ساختمان زیباتر شود، ترکیب سیمان برای نما و کنیتکس برای رنگ رویه سیمان بری توصیه می‌شود. ترکیب عالی برای زیبایی و حفاظت نما و در نهایت برای رنگ روی آردواز نیست. با درنظرگرفتن انواع آردواز سیمانی و آردواز فلزی می‌توان تصمیم گرفت که کدام را نصب کرد و بر اساس نصب آن، اگر فلزی می‌باشد رنگ‌های حاضری در بازار و اگر سیمان را انتخاب می‌کنید با درنظرگرفتن رنگ کنیتکس بر روی آن به زیبایی نمای خود بهبود ببخشید.

نصب آردواز
مهم‌ترین معیار انتخاب سقف سازه، شرایط آب‌وهوایی است.

اجرای سقف شیروانی آردواز:

اولین و مهم‌ترین معیاری که در انتخاب سقف ساختمان و ویلا بسیار تأثیرگذار است، شرایط آب‌وهوایی می‌باشد. انتخاب صحیح سقف ساختمان با طول و عمر بیشتر آن ارتباط مستقیم دارد. در نتیجه برای این اجرا باید از مصالح و متریال‌های بسیار با کیفیت، مقاوم و صحیح استفاده گردد و همچنین نصب درستی را در اجرای آن در نظر گرفت. با کم گذاشتن از هرکدام از این متریال‌ها، باعث به بارآوردن خسارت‌های بالا و جبران‌ناپذیر و هزینه‌های گزاف می‌شویم.

«شرکت ویلا شمال با بهترین خدمات و اجرای سقف‌های شیب‌دار شیروانی و سقف ویلا و اجرای آردواز در خدمت شماست.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *